Ako si vytvoriť web v roku 2022? Nikdy to nebolo jednoduchšie. Posledné mesiace nám ukázali, ako veľmi je online priestor dôležitý pre každú firmu. Mnoho podnikateľov má obmedzené finančné možnosti, a preto sa snažia vytvoriť si web stránku alebo eshop sami. V našom článku sa dozviete, ako na to.
Dôležitosť web stránky
Webová stránka alebo e shop patria k firemnej identite ako telefónne číslo a email. Reprezentuje vaše podnikanie 24 hodín denne.
Veľká časť potenciálnych zákazníkov si firmu najskôr nájde na webe. Web zvyšuje dôveryhodnosť vašej firmy. Zároveň pomáha budovať povedomie o značke. Svojim zákazníkom môžete ponúknuť on line podporu alebo blog.
Vďaka analytickým nástrojom dokážete zistiť, kto sú vaši zákazníci a aké je ich správanie.
Prejdime si vytvorenie webovej stránky krok za krokom.
Vytvoriť alebo nevytvoriť web zadarmo?
Vytvorenie webu zadarmo je veľmi lákavá ponuka. Hlavne, ak je váš rozpočet obmedzený. Pri riešení osobnej stránky to môže byť fajn ponuka. Ak má vaše podnikanie stáť na pevných online základoch, na túto možnosť radšej zabudnite. Vytvorenie webu zadarmo má mnoho nevýhod.
- Názov domény obsahuje aj názov poskytovateľa hostingu vasafirma.tomarco.sk, vasweb.tomarco.sk
- Webová stránka môže pôsobiť nedôveryhodne.
- Menej možností a úpravu stránky.
- Množstvo reklám, ktoré uberajú z profesionality a odrádzajú klientov.
- Dizajn podobný iným stránkam.
- Vyššie riziko výpadkov a nízka spoľahlivosť.
Seriózna webová stránka by mala byť jedinečná, vytvorená len pre váš biznis. Zákazník na nej musí nájsť potrebné informácie v krátkom čase, bez zbytočných reklám. Pri vytvorení webovej stránky dbajte na originalitu, jednoduchú navigáciu a presnosť údajov.
Jednotlivé kroky tvorby web stránky
Výber domény
Doména je unikátna adresa na internete. V jednoduchosti názov vašej stránky. Na výbere si dajte záležať. Nezabudni, že reprezentuje váš biznis. Mala by byť krátka a výstižná. Z jej názvu by sa potenciálni zákazníci mali dozvedieť, čomu sa venujete. Zároveň musí byť originálna, aby si vás ľudia nezamenili s podobnou stránkou. Dôležité je, aby bola jednoduchá a ľahko zapamätateľná.
Overte si, či je vami vybraná doména voľná.
Postup pri registrácii domény môžete nájsť v tomto článku.
Výber hostingu
Hosting alebo webhosting je priestor, kde budete mať uložené všetky dáta vášho webu. Ponúka vám ho hostingová spoločnosť alebo prenajímateľ. Na trhu existujú hostingy zadarmo. Opäť zvážte túto možnosť veľmi dobre. Nič nie je zadarmo. Podmienkou môže byť umiestnenie reklám na vašom webe. Znižujete si tým dôveryhodnosť stránky a koledujete si o veľkú mieru odchodov zo stránky.
Ako si vybrať hosting
Pri zriadení hostingu si dávajte pozor na tieto parametre:
- SSL certifikát
- dostupnosť 99,9%
- kvalitná technická podpora
- vhodnosť pre platformu, ktorú ste si vybrali
- rýchlosť
Zriadenie hostingu
Pre tento účel sme pre vás pripravili jednoduchý videonávod, podľa ktorého si dokážete doménu zaregistrovať. Vo videu nájdete taktiež postup na zriadenie hostingu a inštaláciu WordPress CMS.
Vytvorenie emailovej adresy
Vytvorenie emailovej adresy je veľmi dôležitý krok. Pri vytvorené emailu myslite na to, že čokoľvek budete registrovať, s kýmkoľvek budete komunikovať, uvidé vašu emailovú adresu. Email je dôležitý identifikátor firmy. Ideálne je mať ho v tvare info@firma.sk. Na to, aby ste si mohli vytvoriť emailovú adresu potrebujete mať aj registrovaný webhosting. V tomto konkrétnom prípade si vytvoríme emailovú adresu cez hostcreators.sk.
Výber platformy
Je množstvo platforiem, na ktorých si viete vytvoriť web alebo eshop. Ja pracujem a preferujem wordpress.
Výhody wordpressu:
- Dokážete na ňom postaviť nielen blogy, prezenčné stránky, ale aj e shopy.
- Veľké množstvo tém. Ja odporúčam platené témy.
- Pluginy na rôzne funkcie.
- Rýchlosť načítania stránky.
- Jednoduché a intuitívne ovládanie.
- Bezpečnosť a responzívnosť.
- Cena. WordPress je zadarmo, platíte len za pluginy.
Vytvorenie webovej stránky
Máte vybranú doménu, hosting, email, platformu, na ktorej vytvoríte web. Môžeme začať so samotnou tvorbou webovej stránky.
Je dobré, ak máte jasnú predstavu, čo bude webová stránka obsahovať, aká bude navigácia, menu, farbu.
V jednoduchosti je krása. Stránka má byť prehľadná a mať jednoduchú navigáciu. Potenciálny zákazník musí nájsť informácie vo veľmi krátkom čase.
Podrobný návod nájdete nižšie.
Výber šablóny
Šablóna je predefinovaný výzor stránky. WordPress poskytuje platené šablóny a šablóny zadarmo. Pre free verzii ste limitovaný množstvom úprav, ktoré môžete urobiť. Platené šablóny vám umožňujú urobiť viac zmien. Sú pravidelne aktualizované. Zároveň získate aj kvalitnú technickú podporu, ak natrafíte na problém.
Šablónu si vyberajte podľa vášho biznisu. WordPress šablóny sú variabilné a ľahko ovládateľné.
Inštalácia pluginov
WordPress hosting vám zabezpečí, že niektoré pluginy máte už nainštalované.
Pluginy slúžia rozšírenie WordPress funkcií. Pluginy ovplyvňujú plynulý chod webu. Je dobré do nich investovať. Zvoľte radšej overené, kvalitné a platené pluginy.
Pluginy, bez ktorých sa na stránke nezaobídte:
- SEO optimalizácia
- RankMath
- YoastSEO
- Imagify
- Tvorba stránky
- Elementor Page Builder
- Elementor PRO
- WP Rocket
Úprava obsahu
WordPress stránky upravujete cez plugin Elementor. Umožňuje vám meniť vzhľad stránky bez toho, aby ste menili šablónu. Pomocou Elementoru viete vkladať na web rôzne tlačidlá, tabuľky, Google maps alebo ikonky pre sociálne siete. Používa viac ako 800 Google fontov písma.
Je kompatibilný s rôznymi šablónami a pluginmi. Celý plugin je pre používateľa jednoduchý a ovláda sa intuitívne. Vďaka Elementoru získate množstvo funkcií, ktorými viete zmeniť vzhľad webu bez kódovania.
Optimalizácia obrázkov
Optimalizácia obrázkov je dôležitá z hľadiska rýchlosti načítania webu. Optimalizované obrázky nestrácajú na kvalite a načítavajú sa rýchlejšie. Veľkosť obrázkov záleží od toho, či sú to produktové fotografie, obrázky k článkom, obrázky pozadia a podobne.
Všetky obrázky, ktoré na webe použijete musia byť výhradne vaše alebo zakúpené z fotobanky. Nepoužívajte obrázky stiahnuté z iných webov.
Pozornosť venujte kvalite obrázkov. Rozmazané fotografie na webe pôsobia neprofesionálne.
Každý obrázok na webe by mal byť premenovaný. Pri vkladané obrázka na web nezabudnite na tzv. altext.
Ako optimalizovať obrázky…..
SEO
SEO – Search Engine Optimization, optimalizácia pre vyhľadávače. SEO slúži na to, aby ste o vyhľadávané dostali na prvé miesta. Ideálne na prvé tri.
Dobre nastavené SEO na webe je nutnosť. Zvýši vám návštevnosť webu. Preto ho nepodceňujte.
Tvorte kvalitný obsah a nekopírujte texty z iných webov. Spravte si anylýzu kľúčových slov, ktoré zapracujete do textov. Na webe vypíšte meta popisy…obrázok , co su kde, su
Texty správne naformátujte. Ľudia text skrolujú očami, musí byť prehľadný , aby ľahko našli dôležité informácie.
Texty musia byť gramaticky správne napísané. Hrubky či nesprávna štylistika pôsobia veľmi neprofesionáne strácate na dôveryhodnosti.
Analytické nástroje – Google Analytics a Facebook Pixel
Skvelý nástroj, ktorý máte zadarmo. Pomáha vám sledovať návštevnosť webu, správanie zákazníkov a konverzie. Zistíte dokonca demografické údaje o svojich zákazníkoch. Pomocou týchto údajov viete svoju webovú stránku alebo eshop upravovať.
Dáta z Google Analytics vám ukáže, či stránka plní svoj účel.
Pomáha pri nastavovaní reklám. Tie dokážete cieliť na správny okruh potenciálnych zákazníkov.
Slová na záver
Nezabudnite, že stránka má byť jednoduchá, prehľadná, s intuitívnou navigáciou. Nie ste si istý svojím výsledkom? Dajte stránku pozrieť známym a kamarátom. Požiadajte ich o konštruktívnu kritiku. Tú potom zapracujte do svojho webu.
Dúfam, že som vám týmto jednoduchým návodom na vytvorenie web stránky pomohol.