Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email

Webové stránky bez pekného a moderného dizajnu si dnes už nevieme ani predstaviť. Z času na čas sa predsa len stane, že sa ocitneme na webovej stránke, ktorej web dizajn vyzerá ako z roku X. V dnešnej dobe, kedy máme prístup k informáciám, šablónam a návodom na úpravu webovej sránky je to už prehrešok, na ktorý nie je ospravedlnenie.


Je veľmi dobré, že výrazy ako UX a UI sa stávajú známymi aj menej technicky zdatným. Klienti začínajú rozumieť tomu, že ak na ich stránku príde potencionálny zákazník, tak dizajn webovej stránky má veľký vplyv na to, či bude alebo nebude konvertovať.

Myslím, že je to hlavne kvôli tomu, že my sami máme radi, keď používamé webové stránky, na ktorých je jasná a prehľadná navigácia, viditeľné informácie, minimum zbytočných klikov, a samotná stránka je rýchla a má príjemný dizajn.

Poďme sa pozrieť na niekoľko tipov, ktoré môžete urobiť pre to, aby ste vylepšili dizajn webovej stránky.

Jasná a prehľadná navigácia na webovej stránke

rozloženie webovej stránky web dizajnSme bombardovaní reklamami a informáciami z každej strany po celý deň je naša pozornosť veľmi roztrúsená. Po príchode návštevníka na webovú stránku máme príliš krátku dobu na to, aby sme zaujali a odovzdali návštevníkovi informáciu, ktorú hľadá.

Jedným z hlavných prvkov webovej stránky je navigácia. Nemám na mysli len hlavnú navigačnú lištu, ktorá taktiež musí byť prehľadná ale aj celkové rozloženie stránky.

Na dobrú prehľadnosť vplýva aj vizuálny dizajn. Zvoľte si jednotné farby, ktoré používate všate na webovej stránke. Konzistencia je kľúč. Ak použijete určitý druh modrej farby na hlavnej stránke, potom ho použite aj na podstránkach. Ak sú vaše tlačidlá zelené, potom nech sú zelené na celej stránke. Aj takéto malé detaily môžu vplývať na to, či sa návštevník na stránke zdrží alebo nie.

URL adresy sú taktiež súčasťou web dizajnu

Štruktúra webovej adresy môže pomôcť návštevníkovi webu pomôcť v zorientovaní. Ak užívateľ prišiel na stránku z inejého webu, alebo z reklamy, potom je možné, že ste ho priviedli nie na hlavnú stránku.

Uživateľ by mal byť schopný rýchlo sa zorientovať v tom, kde sa nacháda a prípadne navigovať tam, kam by chcel ísť.

Dokonca ešte aj dnes v roku 2018/2019 sa stáva, že adresy webových stránok vyzerajú napríklad takto webstranka.sk/hhehjj865jidisi_poi??dushld. Táto adresa je síce trošku pritiahnutá za vlasy, ale skúste si to všimnúť.

V prípade WordPress CMS je toto nastavenie príliš jednoduché na to, aby ho ľudia nepoužívali.

nastavenie trvalých odkazov vo wordpresse

Po prihlásení sa do administračného panelu ďalej kliknite na Nastavenia, Trvalé odkazy a zaškrtnite jednu z množností. Sami sa môžete rozhodnúť, či chcete konce adries zobrazovať ako názov článku, prípadne ak chcete zobraziť dátum, mesiach alebo niečú iné.

Veľmi jednoduché nastavenie, ktoré pomôže návštevníkovi v rýchlom zorientovaní sa.

Menej je viac. Hlavne vo web dizajne

Prečačkané weby môžu zaujať, ale otázkou je akú cieľovú skupinu zaujmú. Všímame si, že mnoho ľudí inklinuje k minimalistickému web dizajnu.

Už neraz sa mi stalo, že som na seminároch a workshopoch rôzneho druhu počul: „Menej je viac„. Ak robíte marketingovú stratégiu, snažte sa ju urobiť čo najjednoduchšou. Ak píšete kód, snažte sa ho urobiť čo najčistejším. Ak robíte logo, urobte ho jednoduché. Táto fráza sa opakuje znova a znova.

V mojich začiatkoch som sa potýkal s tým, že som sa snažil urobiť webovú stránku čo najviac dizajnovo príťažlivú. Prepšpikoval som ju obrázkami, animáciami, slidermi a inými prkotinkami.

Časom som ale prišiel na to, že mnoho z týchto dizajnových prvkov na webových stránkach sú skôr na škodu ako na úžitok. Postupne som ich začal zo stránky vypúšťať, jeden po druhom až mi nakoniec na stránke zostali len tie najdôležitejšie informácie a prvky, ktoré tam museli zostať.

Samozrejme, výnimky potvrdzujú pravidlo a nie vždy sa viete zaobísť bez premakaného web dizajnu. Vtedy si na tom dajte ale záležať a poraďte sa so skúseným grafikom. Grafici, rozumejú farbám, rozloženiu prvkov, vedia ako zachovať pomery prvkov a podobne. Ak si grafika neviete dovoliť, potom si radšej priplaťte za kvalitnú šablónu, do ktorej bolo investované pri jej tvorbe. Ušetríte si tak kopec námahy a bolesti hlavy.

Optimalizujte dizajn web stránky pre rýchlosť

Rýchlosť web stránky má dopad na bounce rate alebo okamžitú mieru odchodov. Okamžitá miera odchodov znamená, že návštevník webovej stránky zo stránky odídte bez toho, aby klikon na akékoľvek tlačidlo, prešiel na inú podstránku, niečo stiahol a podobne.

Ako môžete prispôsobiť dizajn svojej stránky tak, aby bola optimalizovaná pre rýchlosť? Prečítať o tom si môžete tu.

V prvom rade sú to obrázky! Ešte aj dnes sa na to zabúda. Neraz sa mi stane, že idem na webovú stránku, text sa mi načíta za sekundu a potom pomaličky, riadok po riadku sa načíva 10MB obrázok.

Tento prvok je dôležitý hlavne kvôli tomu, že väčšina návštev sa odohráva na mobilných zariadeniach. Podľa novších štatistík to je až 60%. Na našich weboch je toto číslo ešte vyššie. Síce nám operátori poskytujú dostatok dát, predsa len nechceme, aby si ich užívatelia vymíňali už pri prvej návšteve na webe. Nehovoriac o tom, že ak načítanie trvá príliš dlho, je pravdepodobné, že zo stránky odídu skôr ako sa ten 10MB obrázok stihne načítať.

V prípade WordPressu existuje množstvo nástrojov, ktoré vám obrázky optimalizujú automaticky.

Aby sme ešte pridali na dizajne, je taktiež dobrým pravidlom používať obrázky v rovnakých veľkostiach na celom webe. Tzn., ak používam slider na hlavnej stránke, ktorý je vysoký 400px, potom by mal byť rovnako vysoký aj na iných stránkach.

Zbytočne veľké obrázky zaberajú zbytočne veľa miesta. Dajte si na tom záležať, vaší návštevníci vás odmenia opakovanými návštevami.

Nezabúdajte na svoju značku. Pozor, značka nie je len LOGO

Áno, značka nie je len logo, aj keď toto hrá veľkú rolu.

Z môjho pohľadu by mala byť značka konzistentná na všetkých médiách ktoré používate. Môže pritom ísť o webovú stránku, Instagram, Facebook, LinkedIn, Google+ (verte či nie, aj toto sa ešte používa).

Napríklad online nástroj Canva vám s týmto dokáže veľmi uľahčiť prácu. Pri platenej verzii si dokážete vytvoriť jednotnú firemnú identitu za pár klikov. A eur. Dokážete si vybrať z dostatočne veľkej banky šablón, ktoré keď si trošku prispôsobíte svojím potrebám dostanete vcelku zaujímavý výsledok.

Na začiatku svojho podnikania nepotrebujete investovať desaťtisíce eur do firemnej identity. Tú si môžete postupne rozvíjať tak, ako sa bude rozvíjať vaše podnikanie. Na druhej strane by ste mali do firemnej identity investovať nejaký čas a pár €. V dlhodobom merítku sa to vypláca.

Ak si neviete dovoliť zaplatiť profesionálneho grafika, ktorý by vám navrhol kompletnú firemnú identitu vrátane vizitiek, hlavičkového papiera, loga, obrázkov pre sociálne médiá a pod, potom skúste online nástroje.

Canva nie je jediným nástrojom, ktorý vás odbremení. Existujú aj iné, ktoré vám napr. vygenerujú logo a pod. Stačí hľadať 🙂

Záver

Web dizajn je veľmi rozsiahla téma a v jednom článku sa nedá pokryť všetko. Zaujímalo by ma aké máte skúsenosti so svojim „brandingom“. Použili ste služby profesionálneho grafika, alebo ste si web dizajn a grafiku riešili sami? Nechajte svoj komentár dole pod videom.

 

 

Pridajte komentár

Zaujal vás článok?

Prihláste sa na odber noviniek