Webstránky s responzívnym dizajnom – prečo je to dnes dôležitý faktor?

Pri tvorbe webstránky sa zohľadňuje široké spektrum faktorov, ktoré podporia úspešnosť a návštevnosť daného webu. Základom pre kvalitnú webstránku je dnes už takmer nevyhnutne responzívny dizajn.

Responzívne webstránky

Ako funguje responzívny web, ako ho vytvoriť a prečo je to také dôležité? Oplatí sa viac nakódovať si webstránku sám alebo je lepšie využiť webový bilder?

Responzívny web je v skratke web, ktorý sa vie automaticky prispôsobiť zariadeniu, na ktorom je zobrazovaný. Vytvorenie takejto webovej stránky je časovo omnoho náročnejšie a vyžaduje si viac práce, no prináša so sebou množstvo výhod. Základná výhoda je, že nemusíte riešiť samostatne HTML pre mobilnú verziu stránok. Stačí vytvoriť jednu verziu stránky, ktorá sa prispôsobí akémukoľvek zariadeniu.

Responzívny dizajn vám prakticky umožňuje prehliadať obsah webstránky na všetkých používaných zariadeniach od počítača, cez tablet až po smartfón bez obmedzení. Pri zobrazeniach na menšej obrazovke sa umiestnené prvky prispôsobujú rozšíreniu a premiestňujú sa alebo zoraďujú v takzvanom slajdri podľa potreby.

Responzívny web môže zvýšiť počet návštev na vašom webe, a tiež ich nákupný apetít.

Ako na vytvorenie responzívneho webu?

Pri tvorbe responzívneho dizajnu môžete buď začať kódovať samostatne, prípadne môžete použiť niektorý z predpripravených základných rozložení a nastavení. Pri vlastnom programovaní síce máte pod kontrolou celý proces, no tento proces je technicky aj časovo značne náročnejší. Pri použití základných rozlíšení a nastavení vlastne vytvoríte existujúcu šablónu, ktorú stačí len správne implementovať na váš web. Samotný dizajnér však má omnoho menšiu kontrolu nad kódom.

responzívny dizajn

Ďalšia možnosť, ktorá je tiež veľmi často využívaná je využitie služieb rôznych firiem, ktoré ponúkajú tvorbu webstránok priamo s responzívnym dizajnom. Takéto stránky si zaplatíte a odvedú celú prácu rýchlo a jednoducho za vás. Ide o najjednoduchší spôsob ako získať takýto web a rozbehnúť váš biznis naplno, no vyžaduje si určitú vstupnú investíciu.

Význam responzívneho dizajnu

Základným a dôležitým významom responzívneho dizajnu je, že zbytočne neprichádzate o čitateľov. Pokiaľ je totiž vaša stránka nečitateľná na rôznych zariadeniach, čitatelia ju plnohodnotne nemôžu využívať. V súčasnosti sa najviac využívajú mobilné telefóny a na nich je responzívny dizajn najdôležitejší najmä kvôli horizontálnemu a vertikálnemu zobrazeniu mobilných zariadení. Responzívny dizajn zabezpečuje aj lepšiu čitateľnosť textu.

Problém pri weboch, ktoré nie sú responzívne spočíva aj v klikateľnej ploche. V praxi je dôležité aby najmenšia šírka akéhokoľvek prvku na mobile mala aspoň 35px. Rovnako súvisí responzívny web aj so správnou navigáciou na stránke a prispôsobovaní obrázkov.

Testovanie responzívneho webu

Responzívny web je možné otestovať, napríklad prostredníctvom Chrome Dev Tools. Tieto nástroje predstavujú veľa možností ako môžete váš web otestovať. Odporúčame napríklad nástroj Responsinator. Do nástroja stačí zadať URL adresu webu a on následne nasimuluje ako web vyzerá na rôznych druhoch zariadení, od telefónov cez tablety až po počítače. Túto simuláciu viete urobiť na testovacích aj produkčných doménach.V dnešnej dobe sa väčšina nákupov odohráva priamo na mobilnom zariadení, pretože je to rýchle a jednoduché. Aj z toho dôvodu, je responzívny dizajn webu dnes už neopomenuteľnou nutnosťou. Okrem responzívneho webu si môžete vytvoriť aj vlastnú mobilnú aplikáciu, ktorá vie poskytnúť užívateľovi vyšší komfort. V tomto prípade si to však vyžaduje enormné množstvo času a práce, aby bola aplikácia pre vás a váš biznis prínosná. Ak si s vašim webom neviete poradiť, ešte stále sa môžete obrátiť na odborníkov, ktorý sa postarajú o kvalitu a funkčnosť vašich stránok.

Máte záujem o web na mieru? Kontaktujte nás.

Prihláste sa na odber noviniek

Každý mesiac pripravujeme množstvo zaujímavých článkov, ktoré môžu posunúť vaše online podnikanie vpred.

HostCreators - Webhosting, Hosting, Registrácia domén