Benefit, štandard alebo prekliatie? Brázdite vody internetu a padla vám do oka ponuka práce v štýle home office. Premýšľate, kalkulujete a neviete sa rozhodnúť?
Prečítajte si zopár rád a postrehov. Môžno vám pomôžu pri rozhodovaní.
Home office alebo práca z domu už nie je fenomén ani na Slovensku. Čoraz viac firiem ponúka túto možnosť ako benefit. Sú pracovné pozície, ktoré si môžu dovoliť home office počas celého pracovného týždňa a pozície, ktorým je to umožnené aspoň občas. Práca na doma aj práca v kolektíve má svoje pre a proti. Poďme sa bližšie pozrieť na úskalia home officu a ako ich zvládnuť.
Priestor
Či už bývate v dome alebo byte, premyslite si, kde bude váš pracovný kútik. Ideálna je jedna miestnosť, ale realita býva častokrát iná. Spálňa alebo kuchyňa favoritmi nie sú. Pracovať z tepla postele alebo pri kuchynskom stole nie je dobrý nápad. Vyberte si priestor, kde budete mať čo najmenej rušivých vplyvov.
V pracovnom kútiku udržujte poriadok. Nepotrebné veci pohodené na stole vás môžu rozptyľovať. Nájdite si pohodlnú stoličku, dostatočne veľký stôl a ak je potrebné, aj 2 obrazovky. Takto svoju prácu len zefektívnite. Priestor si zútulnite, aby sa vám pracovalo pohodlne. Ozdobte stôl rastlinkami a na stenu zaveste motivačnú tabuľu. S dekoráciami radšej nepreháňajte.
Plán
Pravidelné ranné vstávanie. Nemusíte vstávať s prvými rannými čvirikmi, ale pravidelnosť nie je na škodu. Budík, sprcha, raňajky, práca. Nie ste na dovolenke.
Zostavte si plán must to do. Ideálny je každodenný pracovný plán. Na doobedie si naplánujte tie najdôležitejšie veci, prácu na projekte, telefonáty, e-maily. Popoludňajší čas venujte menej dôležitej korešpodencii, plánom na druhý deň a podobne. Každej úlohe priraďte orientačný čas, aký jej budete venovať, prípadne štádium jej rozpracovania.
Sústredenie
Počas pracovnej doby zabudnite na scrollovanie sociálnych sietí. Zbytočne vás rozptyľujú a oberajú o čas.
Poznáte pojem prokrastinácia? Oblúkom sa jej vyhnite. Novú epizodú seriálu na Netflixe si pozriete večer, nie cez obedňajšiu prestávku.
Účinný nástroj na sústredenie je aplikácia Toggl alebo Pomodoro technika, ktorá pracuje na princípe 25 minút pracuješ, 5 minút pauza. Viac o Pomodoro technike nájdete v našom článku Ako bojovať s prokrastináciou.
Prestávky
Nech ste akokoľvek zanietený zamestnanec, potrebujete pauzu v pravidelných intervaloch. Urobte si kávu, dajte si obedňajšiu prestávku, zahryznite sa do jablka alebo sledujte suseda cez okno. Stačí len pár minút a vaše oči si oddýchnu od obrazovky.
Surfovanie po internete nie je správne využitie prestávky.
Ukončite svoju prácu v normálnom pracovnom čase. Potom sa venujte koníčkom, zábave, Netflixu, vyjdite na čerstvý vzduch s kamošmi.
Komunikácia
Pri home office nezabudnite komunikovať so svojím pracovným tímom. Ráno sa pozdravte, vymieňajte si nápady, pochváľte sa svojím novým systémom práce, inšpirujte sa navzájom. Komunikujte nielen kvôli sociálnemu kontaktu, dôvere, ale aj kvôli termínom a úlohám. Počas dňa sa mohlo čokoľvek zmeniť a vy budete musieť urgentne meniť plán dňa. Je lepšie byť pripravený vopred.
Pri komunikácii pomôžu appky ako Freelo, Trello, Microsoft Teams a podobne.
Home office a deti
Poriadne si premyslite, či budete home office s deťmi zvládať. Ak sú deti veľké a chodia do škôlky či školy, nemáte problém. Horšie je to s maličkými deťmi, ktoré si počas dňa vyžadujú vašu pozornosť. Malým deťom nedokážete prikázať, aby boli doma ticho niekoľko hodín, pretože vy pracujete. V tomto prípade si zadajte len zvládnuteľné ciele a odkomunikujte si ich so šéfom a tímom. Vyhnete sa tak zbytočnej frustrácii. Na prácu môžete využívať čas, keď vaše deti spia.