Žijeme v dobe ďalšej priemyselnej revolúcie. Prácu mnohých odvetví mení umelá inteligencia. Vie vám pomôcť pri tvorbe webovej stránky? Viete si web vyklikať aj sám. Pomôžem vám zorientovať sa.
Vstup do sveta webových stránok
V digitálnej ére je online prítomnosť firmy alebo značky dôležitá. Rovnako dôležitá je ale aj kvalita služieb a tovarov.
Pri vstupe do onlinu si mnohí kladú otázku: „Dokážem si web vytvoriť aj sám alebo si nájdem profesionála?“ Odpoveď nie je jednoznačná. Závisí od mnohých faktorov:
- čas,
- financie,
- technické zručnosti,
- kreativita.
Vytvorenie webovej stránky svojpomocne
Vytvoriť si webovú stránku svojpomocne vyzerá ako lákavá predstava. Stačí pogúgliť a nájdete množstvo návodov a online kurzov. Sľúbia vám jednoduchosť a rýchlosť. Ušetríte financie, ktoré môžete presunúť do marketingu, tovaru alebo réžijných nákladov. Jediné, čo investujte, je váš čas. Také jednoduché, poviete si.
Ak máte technické a kreatívne zručnosti, smelo do toho. Ak ste už pár stránok vytvorili, pokojne si urobte aj tú svoju.
Ak je vaším jediným cieľom ušetriť hneď na začiatku pár stoviek alebo tisíciek a nemáte zručnosti, dajte od webu ruky preč. Ušetríte síce peniaze, ale stratíte na kvalite a efektívnosti. Na čo je vám web, ktorý je pomalý, nefunguje alebo nemá návštevnosť?
Skúsený developer vie stránku vytvoriť dizajnovo prívetivejšou a technicky dokonalejšou. Zároveň bude stránka optimalizovaná pre rôzne zariadenia a nesmieme zabudnúť na SEO. A platené profesionálne online nástroje ste si už kúpili?
Základné rozdiely medzi amatérskou a profesionálnou webovou stránkou
Prvým a možno najdôležitejším rozdielom je návrh a funkčnosť. Webová stránka by mala byť navrhnutá s ohľadom na cieľové publikum. Bez hĺbkovej analýzy a znalostí najnovších trendov a technológií, sa môže stať, že stránka bude mať plno chýb. Profesionálny webdeveloper používa platené nástroje, ktoré mu výrazne pomáhajú. Netreba zabúdať na responzívnosť a optimalizáciu pre rôzne zariadenia.
Ak aj vaša stránka bude esteticky vyzerať dobre, bude mať technické nedostatky. Profesionál pristupuje ku každému projektu individuálne. Pri tvorbe webovej stránky spolupracuje aj s copywriterom (texty), dizajnérom, fotografom a v prípade náročných projektoch aj kóderom. Aby stránka upútala, musí mať aj originálne texty, ktoré pracujú s analýzou kľúčových slov. Foto z fotobanky nie je žiadna výhra. Potrebujete vlastné originálne fotografie, prípadne video.
Prečo si vyberať profesionála na tvorbu webovej stránky
Výkonnostné aspekty webovej stránky: Rýchlosť, bezpečnosť a SEO
Kľúčové prvky profesionálne vytvorenej webovej stránky sú rýchlosť načítavania, bezpečnosť obsahu a optimalizácia pre vyhľadávače (SEO). Dôležité sú pre pozitívnu používateľkú skúsenosť. Významný vplyv majú aj na spôsob, akým je stránka hodnotená zo strany vyhľadávačov a ako vysoko ju umiestnia.
Profesionálny webdeveloper vie, ako optimalizovať stránku z hľadiska rýchlosti načítavania. Zároveň ju vie ochrániť pred kyber útokmi. SEO zvyšuje vašu viditeľnosť v online.
Platené nástroje a špecifické znalosti: WordPress
Vytvoriť webovú stránku môžete pomocou rôznych nástrojov. Druhou možnosť je kód na mieru. Ale tam rátajte s tým, že investícia sa pohybuje v desaťtisícoch eur. V TOMARCO pracujeme s platformou WordPress alebo Shoptet pri eshopoch.
WordPress je voľne dostupná platforma. Ale, mnohé z kvalitnejších pluginov a šablón sú platené. Vyžadujú odborné znalosti a správnu konfiguráciu. Profesionálny webdeveloper je využiť aj iné softvérové riešenia. Vrátane systémov na riadenie obsahu, analýzy návštevnosti a zlepšenia konverzie. Toto všetko posunie vašu stránku na vyššiu úroveň.
Časová a finančná náročnosť: Investícia, ktorá sa vráti
Investícia, ktorú dáte do nového webu sa môže zdať vysoká. Treba však myslieť v dlhodobom merítku. A to, koľko biznisu vám web prinesie.
Myšlienka urobiť si webovú stránku sám môže znieť lákavo. Ale, v konečnom dôsledku finančne neefektívne. Nielen kvôli strateným konverziám, ale aj dodatočným úpravám a opravám. Neodbornosť sa pri webe nevypláca. Myslite na to aj pri hľadaní webdevelopera alebo agentúry. Na trhu nájdete ponuky za pár sto eur. Ale verte nám, niekoľko takýchto webov sme už opravovali/robili nanovo.
Pri otázka či si urobiť web sami alebo zaň zaplatiť postavte do popredia váš online úspech. Robte to v čom ste dobrí. Venujte sa svojmu biznisu a rozširujte ho. Ak chcete rásť, zlý web môže mať zásadný dopad na váš budúci online rast. Preto zvážte všetky faktory.
Profesionálny prístup vám prinesie mnoho výhod, ktoré presahujú počiatočnú investíciu.
Samostatná tvorba webovej stránky: Pre koho je najvhodnejšia?
Ak máte technické znalosti, dostatok času na učenie a experimentovanie, pokojne si vytvorte stránku aj sami. Nájdite si jednoduchý nástroj, online návody a skúste to.
Počítajte však s tým, že ak váš web bude potrebovať úpravy alebo opravvy, bude ťažšie nájsť developera. Mnoho z nás sa rozrobeným projektom vyhýba. Je to práve preto, že častokrát treba začať úplne nanovo s platenými nástrojmi. Laik robí chyby už na začiatku.
Ak ste sa predsa len rozhodli, že to risknete, nájdite si osobného tútora. Niekoré agentúry majú v ponuke online konzultácie. Sú síce platené, ale môžu vám pomôcť.
Záverečné odporúčania
Pro rozhodování sa zamerajte na dlhodobé ciele. Zvážte svoje priority ako napríklad kvalita, bezpečnosť a efektívnosť. Konkurencia nespí. Obzvlášť v online priestore. Nemôžete si dovoliť zaspať a byť pozadu kvôli webovej stránke. Webová stránka má tiež určitý štandard. Je to miesto, ktoré vás reprezentuje.