7 najčastejších gramatických chýb

Slovenčina je krásny jazyk, ale má pomerne komplikované gramatické pravidlá a more výnimiek. Zapamätať si všetky je nesmierne ťažké. V našom článku sme vybrali sedem gramatických chýb, s ktorými sa my osobne najčastejšie stretávame a derú nám uši a oči.

Váš, Vám, Vami 

Jedna z najčastejších chýb, ktorú vidíme predovšetkým v reklamných textoch a na bilbordoch. Kedy píšeme Vám a kedy vám? 

Tvary zámen Vy ( Vám, Váš) píšeme v korešpondencii na znak úcty s veľkým začiatočným písmenom, napríklad: Vážený pán Pekný, odpovedáme na Váš email. Rovnako ho píšeme aj v prípade kolektívneho adresáta, napríklad Vážení klienti, prosíme Vás.

V ostatných prípadoch sa tvary zámen píšu vy, vám, a to aj v reklamných letákoch alebo na bilbordoch.

Pozor si dajte aj pri písaní Vaším a Vašimi. V inštrumentáli jednotného čísla majú privlastňovacie zámená í, napríklad: s mojím klientom, s vaším klientom, s tvojím klientom. V inštrumentáli množného čísla majú i, napríklad: s mojimi klientmi, s vašimi klientmi, s tvojimi klientmi.

Klientami alebo klientmi

Podstatné meno klient v zmysle zákazník, kupujúci sa skloňuje podľa vzoru chlap. V inštrumentáli množného  čísla má tvar s klientmi

Podstatné meno klient v zmysle počítačového programu – komunikačný klient sa skloňuje podľa vzoru dub. Napríklad (z) klienta, (ku) klientu, (o) kliente, (s) klientom; klienty – (z) klientov, klientom, (mám) klienty, (o) klientoch, (s) klientmi.

Lokál –  v hoteli, v materiáli

V lokáli jednotného čísla je vždy mäkké i, ale vždy. Bývate v hoteli, rozprávate o materiáli, deti nastupujú do školy v septembri, prázdniny sú v júli, knihu čítate v origináli. 

Pozor, podstatné meno e mail/mail má v lokáli povolený dvojtvar v maile/v maili.

Variant alebo varianta

Na Slovensku je spisovný tvar variant. Je mužského rodu a skloňuje sa podľa vzoru dub. V inštrumentáli množného čísla má tvar s variantmi.

Nie je alebo nieje

Tvary prítomného času záporu slovesa byť sa vždy píšu oddelene. Správny sú tvary nie je, nie sú, nie sme, nie ste.

Euro

Podstatné meno euro sa skloňuje podľa vzoru mesto a píše sa s malým začiatočným písmenom. Slovo euro má v jednotlivých pádoch tieto tvary: v jednotnom čísle euro – bez eura – k euru –(mám) euro – o eure – s eurom; v množnom čísle eurá – bez eur – k eurám – (mám) eurá – o eurách – s eurami.

Vykanie

Pomerne často sa v hovorenom, ale aj písomnom styku stretávame s nesprávnym vykaním. Napríklad: Pani Dobrá, bola by ste taká láskavá. Správne má byť Pani Dobrá, boli by ste taká láskavá. Slečna, vy ste sa pomýlili. Pane, boli ste spokojný s vašou objednávkou.

Slovesný tvar musí byť pri vykaní v druhej osobe množného čísla. 

Gramatické chyby robí každý z nás. NIektoým sme sa venovali v predchádzajúich článkoch. Ak si o nich chcete prečítať viac, kliknite na článok https://tomarco.sk/gramatika-na-webe/ Ak pochybujte, či je daný výraz správny, využite služby jazykovedného ústavu.

Prihláste sa na odber noviniek

Každý mesiac pripravujeme množstvo zaujímavých článkov, ktoré môžu posunúť vaše online podnikanie vpred.

HostCreators - Webhosting, Hosting, Registrácia domén