Ako a prečo došlo na zaokrúhľovanie cien?

A je to tu! Od piatka 1.7.2022 sa ceny pri platbách v hotovosti zaokrúhľujú. Ako sa zaokrúhlili ceny sa dozviete nižšie.

Táto novela zákona vyplýva z minimalizovania používania 1 a 2 euro centových mincí. Tým sa dokážu znížiť náklady na poplatky bankám za vkladanie alebo spracovanie týchto mincí. Výhodou je, že sa pri platbe v hotovosti zjednodušilo vydávanie mincí a takisto to prineslo priaznivý vplyv na životné prostredie tým, že sa obmedzí preprava mincí a potrebné množstvo obalového materiálu.

zaokruhlovanie cien

Avšak platiť 1 a 2 euro centovými mincami je možné aj naďalej. Zaokrúhľovanie na 5 eurocentov je spravodlivé pre obe strany.

Čo to v praxi znamená?

Ak suma nákupu končí 1 alebo 2 centami, výsledná platba bude zaokrúhlená smerom nadol.
Ak suma nákupu končí 3,4,5,6,7 centami, výsledná cena bude zaokrúhlená na 5 centov.
Ak suma nákupu končí na 8 alebo 9 centov, výsledná platba bude zaokrúhlená nahor.

Ako to bude so Slovenskou poštou?

Čo sa týka dobierky, Slovenská pošta bude aj naďalej bez obmedzení prijímať dobierky v sume, ktorá nie je zaokrúhlená na 5 eurocentov. Pri jej úhrade v hotovosti sa suma zaokrúhli podľa platných pravidiel “na účet” Slovenskej pošty. Odosielateľ zásielky na účet obdrží stanovenú nezaokrúhlenú dobierkovú sumu. V prípade voľby obdržania peňazí v hotovosti bude suma zaokrúhlená.

Obchodníkom tak môžu vznikať drobné odchýlky, preto je potrebné, aby vedeli priradiť spôsob platby ku každej transakcii.

Prihláste sa na odber noviniek

Každý mesiac pripravujeme množstvo zaujímavých článkov, ktoré môžu posunúť vaše online podnikanie vpred.

HostCreators - Webhosting, Hosting, Registrácia domén