Ako a prečo sa zaokrúhlia ceny?

A je to tu! Od piatka 1.7.2022 sa ceny pri platbách v hotovosti budú zaokrúhľovať. Ako sa zaokrúhlia ceny sa dozviete nižšie.

Táto novela zákona vyplýva z minimalizovania používania 1 a 2 euro centových mincí. Tým sa dokážu znížiť náklady na poplatky bankám za vkladanie alebo spracovanie týchto mincí. Výhodou je, že sa pri platbe v hotovosti zjednoduší vydávanie mincí a takisto to prinesie priaznivý vplyv na životné prostredie tým, že sa obmedzí preprava mincí a potrebné množstvo obalového materiálu.

Avšak platiť 1 a 2 euro centovými mincami je možné aj naďalej. Zaokrúhľovanie na 5 eurocentov je spravodlivé pre obe strany.

Čo to v praxi znamená?

Ak suma nákupu končí 1 alebo 2 centami, výsledná platba bude zaokrúhlená smerom nadol.
Ak suma nákupu končí 3,4,5,6,7 centami, výsledná cena bude zaokrúhlená na 5 centov.
Ak suma nákupu končí na 8 alebo 9 centov, výsledná platba bude zaokrúhlená nahor.

Ako to bude so Slovenskou poštou?

Čo sa týka dobierky, Slovenská pošta bude aj naďalej bez obmedzení prijímať dobierky v sume, ktorá nie je zaokrúhlená na 5 eurocentov. Pri jej úhrade v hotovosti sa suma zaokrúhli podľa platných pravidiel “na účet” Slovenskej pošty. Odosielateľ zásielky na účet obdrží stanovenú nezaokrúhlenú dobierkovú sumu. V prípade voľby obdržania peňazí v hotovosti bude suma zaokrúhlená.

Obchodníkom tak môžu vznikať drobné odchýlky, preto je potrebné, aby vedeli priradiť spôsob platby ku každej transakcii.

Nákupný košík