Ako urobiť profesionálne fotografie v domácich podmienkach?

Vytvorenie profesionálnych fotografií už dnes nie je problém. Tak, ako v mnohých iných situáciách, aj tu nám pomôžu technológie. V našej práci častokrát potrebujeme vytvoriť fotografie, ktoré neskôr umiestnime na e-shopy prípadne do nášho blogu.

Poďme sa pozrieť na to, ako si môžeme urobiť kvalitné fotografie bez zbytočne vysokých nákladov. Ako príklad si vezmeme malú domácu pekáreň, pre ktorú sme nedávno robili maličký e-shop.

Dostali sme požiadavku na vytvorenie e-shopu, kde by si potencionálni zákazníci mohli pozrieť ponúkané koláče, prečítať základné informácie a v neposlednom rade si ich aj objednať. Pani, ktorá tieto koláče pečie už mala pripravených niekoľko fotiek, ale požiadala nás, aby sme jej pomohli urobiť niekoľko fotogafií, ktoré by mohli byť použité na hlavnej stránke.

Pretože sme boli limitovaní časom, nemohli sme ich urobiť príliš veľa, urobili sme ich ale dostatok na to, aby sme mali čo použiť na hlavnej stránke. Ako sme na to išli?

1. krok: príprava techniky, koláčov a miesta pre fotenie

Príprava bola v tomto prípade veľmi dôležitá. Klientka pracuje v Anglicku, kam som za ňou vycestoval. Na fotenie sme mali k dispozícii tradičný anglický dom. Na celú akciu sme mali len niečo vyše štyroch hodín.

setup pre fotografovanie
  • Najprv sme pripravili všetky koláče a torty. To znamená, že sa upiekli deň dopredu, niektoré z nich sa zdobili až v deň fotenia, pretože ako mi bolo povedané, niektoré krémy môžu vyschnúť.
  • Pripravili sme všetkú techniku vrátane svetiel, fotoaparátov a náhradnych bateriek do jedného batohu
  • Napísali sme si plán toho čo sa bude fotit, v akom prostredí a podobne.
  • Po príchode na miesto sme si všetko spoločne ešte raz prešli, rozhodli sa ktoré tory sa budú fotit na ktorých miestach a potom sa išlo na to.

2. krok: kompozícia a správne osvetlenie

Kompozícia hrá dôležitú rolu. Kvôli cieľovej skupine sme sa rozhodli fotiť v tradičnom anglickom dome. Chceli sme osloviť zákazníkov, ktorým by bol takýto „setup“ známy.

Dajte si záležať na detailoch

Retušovaním alebo úpravou fotografií nedosiahnete taký efekt, ako tým, keď ich odfotíte poriadne na prvýkrát. Čas strávený prípravou vám ušetrí čas neskôr.

Klientka, pre ktorú som túto webovú stránku robil je perfekcionistka, preto sme si perfektne rozumeli. Kompozícii sme venovali trošku viac času, ako sme očakávali. Na stole sme vytvorili klasické stolovanie s množstvom príborov, tanierov, šálok a pohárov. To, čo by ste očakávali v dobrej reštaurácii.

Keď bola kompozícia pripravená, scénku sme si osvetlili. Tento bod je veľmi dôležitý. Ak chcete dosiahnuť relatívne vysokú kvalitu obrázkov bez toho, aby ste si museli najať profesionálneho fotografa, potom sa bez svetiel nezaobídete. Nakoľko som si ich neniesol so sebou, klientka si kúpila svoje vlastné, ktoré bude môcť používať aj v budúcnosti. Rozhodli sme sa pre 2 softboxy s poriadnou žiarovkou. Stačili na to, aby nám scénku dostatočne osvetlili. Ideálne sme chceli použť 3, ale kvôli výške rozpočtu sme si postačili aj s dvomi.

Nakoniec sme na tanierik položili kus koláča a „cvak“. 45 minút rozostavovania a leštenia striebra bolo fuč v priebehu sekundy. Ešte niekoľko záberov z rôznych uhlov a hotovo. Celá príprava stála za to.

Prirodzená scénka dala fotke nádych „tepla domova“. Boli sme s výsledkom spokojní. Teraz už zostávalo len vytvoriť ďalšie dve scénky a urobiť niekoľko fotografií.

3. krok: výber tých najlepších

V priebehu štyroch hodín sme urobili viac ako 180 fotiek. Na webovej stránke sme použli štyri. Tie najlepšie. Teda, apoň z nášho pohľadu. Opýtali sme sa našich kolegov a niekoľkých známych a vybrali favoritov.

Na fotenie sme použili obyčajný telefón. Mal som so sebou aj zrkadlovku, ale za celý čas som ju ani raz nepoužil. Bolo to hlavne z dôvodu, že som plánoval vytvoriť článok, kde by som vám ukázal, ako môžete s bežne dostupnými nástrojmi vytvoriť vysoko kvalitné fotografie, na ktoré môžete byť pyšní.

Ešte by som chcel dodať, že tieto fotky neprešli žiadnym filtrom, neboli na nich urobené žiadne úpravy. Na webovú stránku sme ich dali tak, ako sme ich odfotili. Až na výnimku optimalizácie veľkosti pre webové stránky.

Zoznam použitej techniky:

1. Mobilný telefón Google Pixel 1

2. 2x Softbox

Prihláste sa na odber noviniek

Každý mesiac pripravujeme množstvo zaujímavých článkov, ktoré môžu posunúť vaše online podnikanie vpred.

HostCreators - Webhosting, Hosting, Registrácia domén