Google Analytics 4 a novinky, ktoré môžeme očakávať

Keďže ste si otvorili tento článok, pravdepodobne sa chcete dozvedieť niečo o analytike vášho webu alebo o výsledkoch reklamných kampaní. V tomto článku si prečítate o tom, čo je Google Analytics 4, v čom sa odlišuje od pôvodnej verzie a aké zmeny priniesol.

google analytics

Universal Analytics vs GA4

Google Analytics 4 je nová verzia Universal Analytics (GA3). Rozdiel je hlavne v tom, že pomocou GA4 dokážete sledovať údaje aj z aplikácií. Nová verzia je navyše v súlade s GDPR, pretože IP adresy anonymizuje. Zmenila sa aj doba uchovávanie údajov, t.j. na maximálne 14 mesiacov z pôvodných 64.

google analytics

Výhody a vylepšenia GA4

GA4 priniesol množstvo vylepšení a nových funkcií. Mnohé z nich sú stále vo vývoji, no už teraz ponúka veľa užitočných nástrojov a noviniek. Nižšie predstavujeme tie základné.

Hlbšia integrácia s Google Ads

Lepšie prepojené údaje z Google Ads s údajmi o návštevnosti webu a aplikácií umožňujú porozumieť tomu, ako reklamy prispievajú k dosiahnutiu cieľov spoločnosti.

Nové metriky a dimenzie

Služba GA4 niektoré metriky nahrádza, iné pridáva alebo úplne odstraňuje. K novým metrikám patria napr. aktívni používatelia, eventy (konverzné udalosti), views (zobrazenia) a začiatok relácie.

Sledovanie cesty používateľa

Nový Google Analytics sa zameriava na sledovanie cesty používateľa a udalosti, ktoré sa počas nej vyskytnú. GA4 tiež pridáva možnosť sledovať používateľa, ktorý navštívi váš web na mobilnom zariadení, vráti sa na počítač a potom si napríklad zakúpi produkt.

Nový dizajn

Google Analytics 4 má nový, moderný dizajn, ktorý je o niečo intuitívnejší a jednoduchší na používanie. No závisí od vkusu. Niekomu sa viac páči rozhranie Universal, niekto preferuje nové.

Nové funkcie pre automatizáciu

GA4 prichádza s novými funkciami, ako je napríklad „automatické eventy“, ktoré umožňujú automaticky zaznamenávať akcie návštevníkov na webe bez potreby manuálneho nastavovania.

Vlastné reporty

Možnosť vytvárania vlastných reportov a pokročilejších analýz na základe dát, ktoré zbierate. Máte prístup k rôznym vizualizačným technikám, ako funnel, tabuľky a pod.

Predikcia pomocou AI

GA4 využíva nové prediktívne metriky. Tieto metriky umožňujú vytvárať publiká na základe prediktívneho správania, a preto môžete presnejšie cieliť kampane v Google Ads alebo na sociálnych sieťach. Tiež pomáhajú zlepšiť opätovné zacielenie a zvýšiť výkonnosť webu tým, pre rôzne publiká môžete vytvoriť ich vlastné ciele.

google analytics

Prečo váš biznis potrebuje analytiku?

Vďaka dátam vám GA4 umožňuje vytvárať lepšie marketingové stratégie, optimalizovať svoje webové stránky a zlepšiť ich výkon. Pomôže vám zistiť:

 • Aké stránky sú najobľúbenejšie a aké sú menej populárne.
 • Koľko návštevníkov má váš web a odkiaľ pochádzajú.
 • Ako sa ľudia dostanú na web a aké akcie počas návštevy vykonajú.
 • Aké vyhľadávače pritiahnu najviac návštevníkov na váš web.
 • Aké reklamy k vám pritiahnu najviac návštevníkov.
 • Ako na základe analytiky môžete vylepšiť svoj web.

Nová GA4 prináša aj „chybičky krásy“.

 • Obmedzené údaje.
 • Obmedzené funkcie.
 • GA4 zatiaľ nie je plne integrovaný s inými nástrojmi a platformami.
 • Náchylnosť na chyby.

GA4 je stále v beta verzii. Nie je vyladený na 100%. Tieto nevýhody sa s pokračujúcim vývojom môžu meniť a eliminovať.

Universal Analytics končí

Od 1. júla 2023 bude GA3 nahradený novou GA4. Universal Analytics nebude dostávať žiadne údaje z vášho webu, a preto je prechod na GA4 momentálne veľmi dôležitý.

Čo to znamená?

 • do 1. júla 2023 môžete používať a zbierať údaje do GA3
 • po 1. júli 2023 máte 6 mesiacov prístup k historickým dátam v GA3
  Počas tohto obdobia by ste si mali exportovať historické prehľady, pretože po uplynutí 6 mesiacov k nim stratíte prístup.

Naše odporúčania

Odporúčame vám, aby ste uskutočnili prechod na GA4 čo najskôr. Budete mať čas oboznámiť sa s ovládacím panelom a všetkými novými funkciami. Čím skôr túto zmenu urobíte, tým viac historických údajov budete mať k dispozícii.

A ako to zvládame my? Snažíme sa prostredie stále viac spoznávať, pretože z nášho pohľadu je oproti UA dosť chaotické. Je to vec vkusu. No máme radi výzvy. Online svet je plný výziev a my sa do nich s radosťou pustíme. 🙂

Prihláste sa na odber noviniek

Každý mesiac pripravujeme množstvo zaujímavých článkov, ktoré môžu posunúť vaše online podnikanie vpred.

HostCreators - Webhosting, Hosting, Registrácia domén