Kde hľadať dodávateľa produktov pre váš business v Amazone?

Objavte prvý slovenský komplet Amazon FBA kurz. Autorom tohto kurzu je Tomáš Hurajt, dlhoročný predajca a konzultant, ktorý pomohol už mnohým podnikateľom zrealizovať svoje sny na Amazone.

V tomto momente máme vybraný produkt, zaregistrovali sme si svoju značku a kúpili unikátny EAN čiarový kód. Sme pripravení na to, aby sme začali hľadať dodávateľa na Alibabe.

Možností  máte hneď niekoľko v závislosti od druhu tovaru, ktorý predávate. Ak ste výrobcom vy sám, tak je odpoveď jasná. Ak produkt nevyrábate, potrebujete nájsť niekoho, kto to pre vás urobí v prijateľnej cene. Pre nás bola jasnou voľbou Čína. Je len veľmi ťažké konkurovať cenám výrobcov v Číne.

Disclaimer*

Predtým, než sa pustíte do objednávky na Alibabe, uististe sa, že ste si vedomý všetkých náležitostí. Všetky informácie použité v tomto článku sú len informatívneho charakteru. Viac o podmienkach na Alibabe si môžete prečítať tu.

Prvou  zastávkou by mala byť www.alibaba.com, stránka hlavne pre výrobcov.  V prvom rade si nájdite produkt, o ktorý máte záujem. Väčšina výrobcov vám s radosťou pošle vzorky ich produktov zadarmo. Stačí, keď zaplatíte poštovné. Ceny expresného balíka sú v rozmedzí od 30 do 50 dolárov v závislosti od veľkosti a hmotnosti.

dodávatelia produktov pre biznis v amazone

Pri výbere nášho produktu sme si nechali poslať vzorky od viacerých výrobcov, aby sme mohli zhodnotiť kvalitu, dizajn a iné vlastnosti produktu. Je to síce investícia navyše, ale dá vám to lepšiu predstavu o vašom produkte.

Je možné, že nájdete dodávateľa v Európe. Treba tomu venovať určitú dávku času a námahy. Kontaktovať viacero dodávateľov a výrobcov, zistiť ich podmienky a kvalitu produktov.

Na čo sa zamerať pri výbere správneho (lepšieho) dodávateľa

Na Alibabe nájdete množstvo výrobcov, ale aj medzerníkov, tzn. ľudí, ktorí sú medzičlánkami medzi výrobcami a kupujúcimi. My osobne sme sa snažili nájsť priameho výrobcu produktu, pretože nám dokázal poskytnúť oveľa lepšiu cenu ako distribútor. Treba počítať s tým, že minimálna objednávka bude v tisícoch eur.

Ak chcete urobiť len menšiu skúšobnú objednávku, potom je možno lepšou cestou objednať tovar “na sklade”. Cena bude o niečo vyššia, ale minimálne množstvo bude v desiatkach možno stovkách kusov.

Hlavnými ukazovateľmi  pre výber dodávateľa pre nás boli:

  • dĺžka pôsobenia na trhu (minimálne 3 roky),
  • poskytnutie “Trade Assurance”,
  • označenie “Gold Supplier”,
  • pracovné podmienky v továrni.

Akonáhle sme si vytipovali dodávateľov, začali sme ich kontaktovať, nechali sme si poslať vzorky a po ich hodnotení sme sa rozhodli pre jedného dodávateľa, u ktorého sme si výrobky nechali vyrobiť.

Terminológia pri komunikácii s dodávateľmi

Angličtina. Je dôležité, aby ste sa dokázali dohovoriť so svojimi potencionálnymi dodávateľmi. Ak neviete po anglicky alebo nemáte prekladateľa, ani sa do obchodovania nepúšťajte.

Pri komunikácii je dobré rozumieť určitým výrazom používaným na Alibabe. Poďme sa na ne pozrieť.

MMQ – minimal quantity. Množstvo pre minimálnu objednávku.

FOB – Free on board. Môže sa stať, že vám dodávateľ pošle FOB cenu. Čo je v nej zahrnuté? Cena prepravy od dodávateľa až do najbližšieho prístavu. Odtiaľ sa musíte o dopravu postarať sami.

EXW – Ex Works. Toto je cena za produkt bez dopravy. Budete musieť prirátať cenu za dopravu do prístavu a  dopravu do koncovej stanice.

OEMOriginal Equipment Manufacturing. Od svojho dodávateľa budete chcieť, aby vám vyrobil produkt s vašou značkou. Stačí sa opýtať, či robia OEM produkt. Znamená to, že ho vyrobia podľa vašich požiadaviek a s vaším vlastným logom.

Podmienky platby a dodania

Ako sa pripraviť na platbu a dodanie? V závislosti od dodávateľa sa môžete dohodnúť na rôznych spôsoboch platby. Pri menších objednávkach budú od vás pravdepodobne požadovať celú platbu ešte predtým, než začnú produkty vyrábať. Pri väčších objednávkach je možné sa dohodnúť na počiatočej platbe a po ukončení výroby a kontrole kvality vyplatíte zvyšok. My osobne sme za náš prvý produkt platili 30 percent pred začatím produkcie a zvyšok pred odoslaním tovaru do Amazonu.  

Tovar si môžete dať poslať  loďou alebo letecky. Obe majú svoje výhody a nevýhody.

Letecká doprava je rýchla a je možné doručiť tovar priamo pred vaše dvere. Musíte si ale priplatiť.

Doprava loďou je pomalá a zložitejšia, ale lacnejšia. Je potrebné zvážiť  pre a proti a poriadne si premyslieť všetky kroky. Väčšina dodávateľov na Alibabe má skúsenosti s prepravou a radi vám poradia. Taktiež je možné, že dopravu vybavia za vás. Vy im zaplatíte za dopravu a o zvyšok sa nemusíte starať.

Na čo si treba dať pozor

Dobrým pravidlom je byť neustále na pozore. Uistiť sa, že so svojím dodávateľom/výrobcom ste  na jednej vlnovej dĺžke a presne vie, čo od neho potrebujete.

Prihláste sa na odber noviniek

Každý mesiac pripravujeme množstvo zaujímavých článkov, ktoré môžu posunúť vaše online podnikanie vpred.

HostCreators - Webhosting, Hosting, Registrácia domén