Používate najnovšie zvuky na TikToku? Možno porušujete autorské práva

TikTok je platforma, na ktorú zavítal snáď každý. Bavia nás videá s tanečnými pohybmi a vtipnými situáciami. Hlavnou súčasťou úspešných videí je hudba. Zamysleli ste sa nad tým, či ju môžete použiť vo svojich videách? Nevzťahujú sa na ňu autorské práva?

Čo je Commercial Music Library?

Commercial Music Library je knižnica skladieb na TikToku, odkiaľ môžete využívať všetku hudbu legálne. Obsahuje viac ako 500 000 zvukov, ktoré máte zadarmo aj pre reklamný obsah.

Nájdete tu hudobné žánre cez hip-hop, rock, ľudovú hudbu, soundtracky začínajúcich umelcov… a čo je dôležité, komerčné zvuky každým dňom pribúdajú. Hudbu z knižnice môžete využiť pre organický aj pre platený obsah.

tiktok

Pre koho je určená?

Komerčná knižnica je určená pre každého, kto používa TikTok na:

  • marketingové účely,
  • sponzoring,
  • reklamu,
  • odporúčania,
  • publicitu.

Mali by ju využívať firemné profily, značky, partneri, tvorcovia, dokonca aj vládne organizácie.

Čo to znamená v praxi?
Pokiaľ ste napr. firma alebo niekto, kto videami môže generovať zisk, mali by ste mať firemný účet. V opačnom prípade vám hrozí pokuta.

tiktok

Kde nájdem hudobnú knižnicu?

Pokiaľ máte firemný účet, po kliknutí na „Pridať zvuk“ sa vám povolené zvuky zobrazia automaticky. K licencovaným prístup nemáte. Knižnicu s povolenými zvukmi nájdete aj TU.

Mimochodom, TikTok vás aj niekoľkokrát upozorní, ak sa chystáte nelegálnu hudbu použiť. Ak neporušujete žiadne autorské práva, nemusíte sa báť, že sa ocitnete v súdnom spore.

Nenašiel som vhodnú skladbu a nechcem kupovať licencie

Existuje veľa hitov, ktoré by ste chceli použiť, no licenciu na ich použitie nemáte. Máte už len 2 možnosti.

Prvou je, že vytvoríte svoj vlastný zvuk. Pri vysvetľovaní, rozprávaní príbehov a návodov môžete skúsiť trend „talking head“. Využite potenciál vlastného zvuku pre výzvu k akcii a nezabudnite svoj zvuk aj oficiálne pomenovať.

Druhá možnosť je získať hudbu od fanúšikov, no značky by si mali najprv vypýtať povolenie na použitie. Ak to odklepnú, nezabudnite tvorcu označiť v popise alebo v komentári.

Ako pridať na TikTok trendy zvuk legálne?

Po vložení alebo vytvorení videa máte možnosť pridať zvuk buď ako nahrávku alebo si vyberiete akúkoľvek trendy hudbu.

V prípade nahrávky jednoducho cez voiceover (ikonka mikrofónu na pravej strane) nahráte k videu zvuk. To je ale skôr pre hovorené a edukačné videá.
Čo ak chcete využiť hudobný trend, na ktorý nemáte povolenie? Na to môžete použiť čokoľvek z vášho smartfónu. Podmienkou je, že to musí byť vaše. A váš je aj záznam obrazovky. So zvukom.

Návod

Stiahnite si aplikáciu CapCut. Máte ju k dispozícii zdarma. Do videa cez ňu dokážete vložiť zvuk z iného videa! Nie je to super? Potrebujete mať k dispozícii 1 video na TikTok a 1 záznam obrazovky s hudbou, ktorú chcete vložiť.
VOAILA!
Čo sa môže zmeniť je, že TikTok vás kvôli videu natočenom nie priamo cez aplikáciu neposunie až tak vysoko. No so správnymi hashtagmi to viete čiastočne vyriešiť. ?

Prihláste sa na odber noviniek

Každý mesiac pripravujeme množstvo zaujímavých článkov, ktoré môžu posunúť vaše online podnikanie vpred.

HostCreators - Webhosting, Hosting, Registrácia domén