Začať v malom a postupne rásť pri podnikaní na Amazone

Objavte prvý slovenský komplet Amazon FBA kurz. Autorom tohto kurzu je Tomáš Hurajt, dlhoročný predajca a konzultant, ktorý pomohol už mnohým podnikateľom zrealizovať svoje sny na Amazone.

Ak ste v podobnej situácii, ako sme boli my (a ešte aj sme), chcete si privyrobiť alebo vybudovať biznis, ktorý by vám prinášal pravidelný príjem počas nasledujúcich rokov, potom si to treba poriadne premyslieť a naplánovať. Podnikať na Amazone sa dá začať rôznymi spôsobmi.

 

Dropshipping

Pri tomto spôsobe predaja si nájdete dodávateľa, ktorý má k dispozícii produkty a dokáže ich odoslať zákazníkovi vo vašom mene. Na svojom účte na Amazone si vytvoríte produktové stránky, a keď niečo predáte, túto objednávku pošlete svojmu dodávateľovi, ktorý za vás vybaví všetko ostatné.

dropshipping

Tento business model sme skúšali a investovali sme do neho približne 3000 Eur. Nám osobne sa tento model veľmi nepáčil, pretože vo všeobecnosti existuje vysoká konkurencia na takéto produkty.  Taktiež sme mali veľmi zlé skúsenosti s dodávateľom. Jedného času nám Amazon dokonca zablokoval účty v celej Európe práve kvôli tomu, že sme museli z dôvodu nedostupnosti produktov rušiť objednávky.

Tento spôsob podnikania by som neodporúčal, pokiaľ nemáte  dobrého a osvedčeného dropshipping dodávateľa.

 

FBM

FBM alebo inými slovami Fulfilled by Merchant je spôsob podnikania, kedy môžete predávať na Amazone, ale vy osobne ste zodpovední za vybavenie objednávok. V tomto prípade potrebujete mať produkty fyzicky priamo u seba alebo na sklade a riešiť objednávky, reklamácie a zákaznícky servis. Tento spôsob je vhodný vtedy, ak máte možnosti a schopnosti pre zmienené činnosti.

 

FBA

FBA alebo Fulfilled By Amazon je business model, o ktorom bude táto séria článkov. Je to spôsob, pri ktorom pošlete svoj tovar priamo do Amazonu, ktorý sa postará o kompletnú logistiku. Samozrejme, nie je to zadarmo. Musíte pamätať na to, ze budete platiť množstvo poplatkov ako napríklad provízie z predaja, skladovací poplatok, manipulačný poplatok a treba počítať aj s reklamou.

 

Pre ktorý trh sa rozhodnúť?

Ďalším krokom bude zamyslieť sa nad tým, pre ktorý trh sa rozhodnete. Zatiaľ, čo americký Amazon je najväčší, existuje tu aj vysoká miera konkurencie a dostať sa na tento trh je ťažšie. Taktiež pamätajte na to, že musíte sledovať americké zákony, dane a podobne.

My sme sa rozhodli predávať na anglickom trhu, pretože sme v Anglicku žili, mali  sme tam založenú firmu a vcelku to bola pre nás osobne najlepšia voľba.

Ak ovládate iný  jazyk ako angličtinu , napríklad nemčinu, francúzštinu, španielčinu alebo taliančinu, potom môžete ísť na ktorýkoľvek z týchto trhov. Postup je podobný, ako budeme popisovať ďalej.

Založenie LLC v UK

Akú formu podnikania zvolíte? V Anglicku existujú podobné formy podnikania ako na Slovensku. Detailne si o nich môžete prečítať tu: https://www.gov.uk/set-up-business

Pre naše podnikanie sme zvolili LLC (limited liability company) alebo v slovenskom ekvivalente spoločnosť s ručením obmedzeným. V minulosti zložitý proces je možné dnes  vykonať len niekoľkými klikmi.

podnikatelske subjekty uk

Existujú spoločnosti, ktoré urobia mravenčiu prácu za vás. My sme si pre založenie našej spoločnosti vybrali https://www.rapidformations.co.uk/ . Spoločnosť je možné založiť aj za 10 libier. Samozrejme táto možnosť má svoje limitácie.

Pokiaľ budete pracovať zo zahraničia, potrebujete aj “registered office”. Toto je miesto, kam vám bude chodiť korešpondencia. V jednoduchosti adresa firmy. Za tieto služby sa platí jednorazovo na rok alebo mesačne. Na stránkach stránkach si pozrite doplnkové služby a rozhodnite sa pre tie, ktoré vám budú vyhovovať v závislosti od vašich potrieb a rozpočtu.

Mali by ste počítať s približne 200-300 librami na založenie spoločnosti a následne s ďalšími mesačnými poplatkami v závislosti od toho, aké doplnkové služby si vyberiete.

Založenie bankového účtu v UK

Množstvo spoločností, ktoré vám založia spoločnosť, vám ponúknu aj bankový účet. Ten si budete musieť zriadiť priamo s bankou. My sme napríklad dostali možnosť vytvorenia účtu v Lloyds a Barcleys. Bankové účty sú spoplatnené, no je možné, že dostanete zľavový kupón. My sme mali bankový účet na prvý rok zadarmo.

Je to dôležitý krok a určite by som ho nepreskakoval, pretože sa bez neho nepohnete ďalej.

Registrácia na Amazone a vytvorenie Seller Account

V akej fáze sa nachádza váš business? Pýtam sa to preto, lebo je viacero možností pre vytvorenie účtu. Buď si vytvoríte individuálny účet, ktorý je bez poplatkov alebo “seller account”, ktorý je spoplatnený. Mesačný poplatok je 25 libier.

Ak ešte nemáte produkt, ktorý by ste si dali vyrobiť, potom by som v tejto fáze odporúčal vytvoriť si len základný individuálny účet. Ak máte predstavu o tom, čo bude predávať a chcete sa zoznámiť s “seller central”, potom si vytvorte profesionálny účet predajcu.

My sme si hneď vytvorili profesionálny účet, pretože sme na začiatku skúšali predaj formou dropshippingu. Neskôr sme našli niekoľko dodávateľov priamo v Anglicku, od ktorých sme nakúpili tovar a odoslali ho do Amazonu. Až neskôr sme sa dostali k vlastným produktom.

amazon seller account

Viac informácií o profesionálnom účte nájdete na tejto adrese: https://sellercentral.amazon.co.uk/

Prihláste sa na odber noviniek

Každý mesiac pripravujeme množstvo zaujímavých článkov, ktoré môžu posunúť vaše online podnikanie vpred.

HostCreators - Webhosting, Hosting, Registrácia domén