Čo je copywriting

Copywriting

V online priestore sa stretávame s týmto pojmom veľmi často. V preklade by sme mohli povedať, že ide o písanie reklamných textov. Cieľom copywritingu je napísať text, ktorý predáva. Pozor, copywriting nie sú len statusy na sociálnych sieťach a reklamné slogany. Je to súbor webových textov, komunikačných mailov, ale aj letákov, PR článkov, článkov do časopisov a podobne. Vedeli ste, že copywritingu sa venoval Joseph Heller alebo Francis Scott Fitzgerald?

Copywriter

Z definície nám logicky vyplýva, že človek venujúci sa copywritingu je copywriter. Keď čítate knihu, čítate dielo autora. Keď čítate texty firmy, značky, čítate prácu copywritera.
Aby sa človek stal dobrým copywriterom, okrem vynikajúcich znalostí jazyka potrebuje vedieť aj základy reklamy a marketingu. Musí vedieť správne zadefinovať cieľového zákazníka a zvoliť jazyk komunikácie, poznať správanie zákazníkov a mať obchodné myslenie. Ale, ešte sme neskončili. Kreativita, nápady, inovácie, všeobecný prehľad, disciplína, time management, trpezlivosť… To všetko musí byť.

Dobrý copywriter

Dobrý copywriter píše texty, ktoré predávajú. Nie slohy, rozprávky a poviedky… Copywriter nie je spisovateľ. Okrem zvládnutej štylistiky a gramatiky musí ovládať a termíny ako marketing, kľúčová slová, SEO analýza a webové texty. Musí mať obchodné myslenie. Copywriter cez texty komunikuje s cieľovým publikom a buduje povedomie o značke. Prináša konverzie na webovú stránku alebo eshop.

copywriter

Každý deň na očiach

Možno si to neuvedomujete, ale aj text, ktorý práve čítate, je od copywritera. Kde všade sa ešte môžete
s copywritingom stretnúť?

  • Príspevky na sociálnych sieťach od značky alebo firmy, ktorú sledujete
  • E-maily od firmy, značky
  • Samotná webstránka, napr. sekcia „O nás“
  • Blogové vzdelávacie príspevky
  • Reklama v časopise…

Typy textov

Copywriting rozdeľujeme na online a offline. Online copywriting zahŕňa všetky texty v online prostredí (webové texty, posty na sociálnych sieťach). Offline copywriting sú napríklad články v časopisoch, katalógoch alebo texty na letákoch. 

Webové texty

Ide o texty pre všetky typy webových stránok a eshopov. Text, ktorý musí zaujať, informovať, predať. Má byť unikátny, aktuálny, jednoduchý a zrozumiteľný. Samozrejme, gramaticky správny a optimalizovaný. Popisy k produktom na eshope musia byť pravdivé, výstižné a prehľadné. Nesmie chýbať výzva k akcii. Samotné texty na webových stránkach a eshopoch nesmú byť kopírované. Google ich vyhodnocuje ako duplicitné a odrazí sa to na hodnotení webovej stránky.

Webové texty reprezentujú vašu spoločnosť. Zopár tipov nájdete v našom článku Vtáka poznáš po perí a človeka po reči.

Blog

Zábava a zaujímavosti. To ľudia hľadajú na weboch najčastejšie. Pomocou blogu dokážete zaujať a pritiahnuť publikum. Blog tvoria série článkov. Pre podnikateľov sú zaujímavé produktové a firemné blogy, ktoré pomáhajú zvyšovať povedomie o značke. Čitateľom sa treba prihovárať ich jazykom.

copywriting

PR články

Nenásilná forma reklamy, ktorá opäť pomáha zvyšovať povedomie o značke. PR článok produkt priamo nepredáva. Dobrý copywriter napíše PR článok tak, že bežný užívateľ nezistí rozdiel medzi PR článkom a bežným článkom. Výborným doplnkom k PR článku sú videá a podcasty. Ako napísať kvalitný článok na web sa dočítate tu

SEO článok

Skvelý typ článku na prelinkovanie tzv. linkbuilding. Do článku copywriter vloží linky na služby alebo produkty. Opäť sa musí pohrať s kľúčovými slovami alebo frázami. Tieto články je dobré obmieňať. Z jedného článku tak dokáže vytvoriť niekoľko kópií. Google ich vyhodnocuje ako nové a unikátne. Základné tipy pre optimalizáciu nájdete v článku Tipy pre optimalizáciu.

Reklamné slogany

Jednoduché, výstižné, ľubozvučné. Najlepšie, ak dlhý čas rezonujú v hlavách zákazníkov. Dobrý copywriter sa dokáže pohrať so slovíčkami a vytvoriť originálnu hlášku. V jednoduchosti je krása. Stačí sa pozrieť na reklamné slogany známych značiek.

copywriting

Rada na záver

Copywriter potrebuje poznať cieľového zákazníka a mať dokonalo zmapovanú firmu, pre ktorú píše. Jazyk textov by mal prispôsobiť publiku, s ktorým komunikuje. Jeho štylistika nemusí byť úplne dokonalá. O oblasti, o ktorej píše, by mal mať aspoň základné vedomosti, naštudované materiály a odvolávať sa vo svojich textoch na relevantné zdroje. A, byť originálny. Google veľmi rýchlo zistí, ktoré články, popisy, či slogany boli okopírované.

Ak máte záujem o copywriting, neváhajte a kontaktujte nás. Môžeme si dohodnúť aj online strenutie.

Prihláste sa na odber noviniek

Každý mesiac pripravujeme množstvo zaujímavých článkov, ktoré môžu posunúť vaše online podnikanie vpred.

HostCreators - Webhosting, Hosting, Registrácia domén