Freelancer alebo agentúra

Freelancer

Alebo človek pracujúci na voľnej nohe. Často sa špecializuje na jednu oblasť, v ktorej je odborníkom. Môže vám vyplniť chýbajúcu pracovnú silu na jednorázové projekty. Pri výbere freelancera si treba dávať pozor na to, či skutočne hovoríme o odborníkovi alebo o “neustálom” začiatočníkovi, ktorý sa vo svojej oblasti nedokáže presadiť. Je preto veľmi dôležité preklepnúť si projekty, na ktorých pracoval. O dobrom freelancerovi hovorí jeho práca a rezencie.

Výhody spolupráce s freelancerom 

Cena

Vzhľadom na to, že pracuje sám, má vlastné ceny a nemusí “živiť” spolupracovníkov. Cena sa odvíja od náročnosti projektu a od času, ktorý strávi na vašom projekte. Sadzby sú porovnateľne nižšie ako pri agentúrach. Ak je váš rozpočet obmedzený, voľte freelancera. 

Kreativita a zapojenie do tvorivého procesu

Pri freelancerovi komunikujete s jedným človekom počas celej tvorby projektu. Minimalizuje sa šanca nepochopenia a problémov.

Zručnosti

Za freelancera hovorí jeho práca. Je si vedomý toho, že kvalitne vypracovaný projekt je zároveň jeho vizitkou a otvára dvere ďalšiemu projektu. Dobré meno im zaručuje úspech. 

Zodpovednosť

Celá zodpovednosť za projekt leží na pleciach jedného človeka. Výhovorky na neschopnosť kolegov neplatia. Je jasne dané, kto je za celý projekt zodpovedný.

Odbornosť

Opäť, od dobre vykonanej práce závisí živobytie freelancera. Mnohí freelanceri sa neustále vzdelávajú, prednášajú, sú aktívni na sociálnych sieťach alebo píšu blogy. 

Kedy osloviť freelancera:

  • pri malom projekte,
  • pri obmedzenom rozpočte,
  • ak potrebujete len jedného špecialistu,
  • ak sa chcete zapojiť do tvorivého procesu. 

Nezabúdajte, že aj freelancer má svoju sieť kontaktov a niektoré činnosti dokáže outsourcovať. 

Agentúra

Slovenský trh je pestrý v oblasti digitálnych agentúr. Stačí si len vybrať. Agentúra s kvalitnými službami vám ušetrí kopec času a všetko nájdete pod jednou strechou. Aj pri výbere agentúr treba byť ostražitý, čo sa týka kvality práce.

Výhody spolupráce s agentúrou

Rýchlosť realizácie projektu

Projekt sa rozdelí medzi jednotlivých pracovníkov a každý sa venuje len svojej časti projektu. Jednotlivé časti sa urobia rýchlejšie.

Zastupiteľnosť

Ak jeden člen tímu ochorie alebo odíde na dovolenku, vie ho zastúpiť iný. Zabehnuté agentúry majú svoje tímy ľudí. 

Všetko pod jednou strechou

Agentúra vám dokáže zabezpečiť viacero služieb po jednou strechou. 

Kedy osloviť agentúru:

  • pri veľkom a zložitom projekte,
  • keď potrebujete riešiť viacero služieb v rámci jedného projektu,
  • keď potrebujete viacerých odborníkov naraz. 

Spolupráca s freelancerom aj spolupráca s agentúrou má svoje pre a proti. Záleží len na vás, ktorou cestou sa vyberiete. Rovnako, ako je veľké množstvo skrachovaných freelancerov, existuje aj veľké množstvo neúspešných agentúr. Pri prvej aj druhej možnosti je teda potrebné preverenie kompetencií a úspešných projektov. Viac o tejto téme si prečítate v článku Ako na tvorbu webovej stránky.

Prihláste sa na odber noviniek

Každý mesiac pripravujeme množstvo zaujímavých článkov, ktoré môžu posunúť vaše online podnikanie vpred.

HostCreators - Webhosting, Hosting, Registrácia domén