Porovnanie Gutenberg vs. Elementor

Medzi mnohými dostupnými nástrojmi na tvorbu stránok WordPress je Elementor na čele balíka. Komunita WordPress, vedená spoločnosťou Automattic však vydala nový editor blokov Gutenberg vo WordPress 5.0, aby držala krok smerom k tvorcom vizuálov.  My dnes v tomto článku porovnáme vlastnosti týchto dvoch najpopulárnejších tvorcov stránok – Elementor a Gutenberg. Porovnanie doplnkov na tvorbu stránok Gutenberg vs Elementor alebo Elementor vs Gutenberg je naozaj ťažké, pretože obaja sú neporazenými šampiónmi vo svojom odbore. 

Takže bez ďalších okolkov sa pozrime na týchto dvoch staviteľov podrobne.

gutenberg vs elementor

Čo je Gutenberg?

Gutenberg bol spustený v roku 2018. Gutenberg je teraz predvoleným editorom blokov vo WordPress. Nový systém bol vytvorený s cieľom zjednodušiť vytváranie webových stránok. Namiesto manuálneho písania kódu HTML a CSS je Gutenberg navrhnutý tak, aby sa dal veľmi ľahko používať aj pre netechnických používateľov. Môžete pridať mnoho nových typov blokov vrátane cenníkov, referencií, zoznamov ikon a mnohých ďalších. Pomocou doplnkov môžete vytvárať zložité webové stránky bez toho, aby ste museli vedieť programovať. Ultimate Addons je napríklad doplnok, ktorý vám umožňuje pridať značné množstvo nových funkcií do editora Gutenberg. 

Čo je Elementor?

Elementor je jedným z najpopulárnejších dostupných doplnkov na tvorbu stránok WordPress predstavený v roku 2016 s viac ako 8 miliónmi inštalácií po celom svete. Umožňuje vám prispôsobiť vašu stránku pomocou rozhrania drag and drop, čo uľahčuje vytváranie stránok a príspevkov bez akýchkoľvek znalostí kódovania. Elementor ponúka veľké množstvo miniaplikácií, ktoré vám umožňujú pridávať na vašu stránku rôzne funkcie.

Možno najsilnejšou vlastnosťou Elementoru sú jeho dizajnérske schopnosti. Môžete nastaviť vlastné pozície, upraviť okraje výplne a vytvoriť pravidlá pre nastavenia farieb a typografie. S Elementorom môžete vytvárať mnoho druhov webových stránok vrátane portfólií, stránok elektronického obchodu, vstupných stránok, zoznamov udalostí, blogov a pod. Elementor má k dispozícii bezplatné aj platené verzie. Bezplatná verzia obsahuje 40+ základných miniaplikácií a 30+ šablón. Prémiové plány začínajú na 49 USD ročne za jednu stránku. Cena sa môže vyšplhať až do 999 USD ročne pre plán agentúry s limitom 1 000 stránok.

Hlavné rozdiely medzi Gutenberg a Elementor editorom

Medzi doplnkami Gutenberg a Elementor existujú základné rozdiely, a to:

  • Gutenberg je integrovaný do WordPress, čo znamená, že štandardne funguje s každým doplnkom a témou. Pomocou editora blokov môžete ľahko vytvárať stránky a príspevky, čo sa bez problémov spája so zvyškom ekosystému WordPress a používateľského rozhrania.
  • Gutenberg funguje bez problémov na mobilných zariadeniach. 
  • Elementor je doplnok, ktorý je úplne samostatná entita a nad rámec bežného systému WordPress.
  • Gutenberg dobre funguje s témami a doplnkami, zatiaľ čo Elementor je v podstate navrhnutý tak, aby nepotreboval iné témy alebo doplnky.
  • Gutenberg je predovšetkým editor blokov, zatiaľ čo Elementor je tvorca stránok. Tieto bloky udržujú prvky vašej webovej stránky disciplinované a dobre organizované. Rozdiel je v tom, že Gutenberg vám umožňuje pridávať a preusporiadať bloky na váš web, ktorý je potom riadený vašou témou. Na druhej strane Elementor vám umožňuje vytvoriť úplne jedinečnú stránku, ktorá nemusí byť nevyhnutne spojená so zvyškom témy vášho webu.
  • Gutenberg je zadarmo a vždy bude, pretože je to teraz štandard WordPress. Elementor má bezplatnú verziu, ale na prístup k výkonnejším funkciám vyžaduje prémiový účet.
gutenberg vs elementor

Záver

Dokončili sme pre vás porovnanie nástroja na tvorbu stránok Gutenberg vs Elementor. Musíme konštatovať, že oba majú svoje významné prednosti a malé nedostatky.

Podľa nášho názoru je Gutenberg najlepšou všestrannou voľbou pre väčšinu webových stránok. Je to predvolená možnosť WordPress, čo znamená, že má plnú podporu hlavných vývojárov WordPress a v budúcnosti bude len rásť. Gutenberg je jednoduchý a vhodný pre každého a s doplnkami, ako je Ultimate Gutenberg, pribúdajú stále výkonnejšie funkcie.

Ak však potrebujete vytvoriť zložitejšiu stránku, ktorá si vyžaduje doladiť rozloženie a funkčnosť, v tomto prípade je Elementor vynikajúcou voľbou. Je to výkonný nástroj, ktorý má veľa ďalších funkcií, ktoré sa môžu hodiť.

Potrebujete kvalitný web na mieru? Kontaktujte nás. Postavíme vaše podnikanie na nohy.

Prihláste sa na odber noviniek

Každý mesiac pripravujeme množstvo zaujímavých článkov, ktoré môžu posunúť vaše online podnikanie vpred.

HostCreators - Webhosting, Hosting, Registrácia domén